przebarwienia na twarzy

Jak pozbyć się przebarwień skórnych?

Przebarwienia to nic innego jak zmiany na skórze wyróżniające się ciemniejszym kolorem, w porównaniu do naturalnego odcienia cery. Przyczyną ich powstania mogą być zarówno zaburzenia hormonalne, stany zapalne, czy stosowanie tabletek mających w swoim składzie substancje fotoalergiczne. Jednym z głównych powodów jest jednak nadmierna ekspozycja na słońce i co za tym idzie – szkodliwe promienie UV. Plamy mogą mieć różną wielkość oraz kształt; przyjmują także różny kolor, począwszy od brązowego, aż po szary. Za ich ciemniejszy odcień odpowiada nagromadzona w danym miejscu melanina. W jaki sposób pozbyć się nieestetycznych zmian i zapobiec ich powstawaniu?

Zabiegi na przebarwienia

W salonach kosmetycznych, w tym też i w naszym, można znaleźć spory wybór zabiegów mających na celu rozjaśnienie skóry i pozbycie się plam. Są one nie tylko bardzo skuteczne, ale również bezpieczne. W zależności od rodzaju cery oraz innych problemów skórnych, zabiegi na przebarwienia są dopasowywane indywidualnie. Które z nich cieszą się największą popularnością?

  • Peelingi – złuszczenie skóry to bardzo dobry sposób na pozbycie się plam oraz przywrócenie skórze blasku. W tym celu stosuje się najczęściej peelingi enzymatyczno-chemiczne, które sprawdzają się nawet u osób z wrażliwą cerą. Działają one również przeciwstarzeniowo, często przeciwzapalnie oraz relaksująco. Substancje zawarte w peelingu są pełne cennych witamin i innych składników, które wnikają w głąb skóry, dostarczając jej wszystko co najlepsze. Plamy zostają rozjaśnione i przy regularnym wykonywaniu zabiegów, zanikają.
  • Mikrodermabrazja – to kolejny zabieg na przebarwienia, który cieszy się dużą popularnością wśród osób w różnym wieku. Polega on na złuszczeniu warstwy rogowej naskórka za pomocą specjalnej głowicy pokrytej diamentową warstwą. Martwy naskórek jest zasysany z kolei przez pompę. Dzięki pozbyciu się zrogowaciałej warstwy, zostaje pobudzona produkcja kolagenu i elastyny, a skóra wygląda na rozjaśnioną, pełną blasku i świeżą. Zabieg jest w pełni bezpieczny i odpowiedni dla każdego typu cery.
  • Zabieg wybielający COSMELAN – jest to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów mających na celu rozjaśnienie skóry i pozbycie się przebarwień. Preparat aplikowany na twarz zawiera substancje blokujące enzym biorący udział w formacji melaniny. Oprócz tego ma w swoim składzie czynniki rozjaśniające, które wyróżniają się natychmiastowym działaniem. Terapia trwa średnio 3 miesiące, jednak w zależności od fototypu skóry, pierwsze efekty można zaobserwować już po 8-10 dniach. Zabieg jest w pełni bezpieczny i odpowiedni dla każdej cery. W dodatku zapewnia świetny efekt odmładzający.

Kosmetyki wybielające

Choć zabiegi na przebarwienia mają znacznie większą skuteczność i pozwalają uzyskać trwały efekt, wiele osób chce dodatkowo uzupełnić terapię za pomocą odpowiednich kosmetyków. Są one dostępne w praktycznie każdej aptece, jednak pełnią zaledwie rolę pomocniczą. Jeśli jednak plamy nie są zbyt duże, można spróbować tej metody terapii. Jakie substancje powinny znajdować się w składzie kosmetyków wybielających?

  • Kwas azelainowy – wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.Oprócz tego wpływa na zmniejszenie przebarwień, również potrądzikowych.
  • Witamina A – wpływa na odnawianie się naskórka oraz produkcję kolagenu i elastyny. Likwiduje przebarwienia oraz działa przeciwstarzeniowo.
  • Kwasy owocowe – skutecznie złuszczają naskórek oraz pobudzają skórę do regeneracji. O ich ostatecznym działaniu decyduje wysokość stężenia w kosmetyku.

Zabiegi na przebarwienia zapewniają świetne efekty, jednak aby utrzymać je jak najdłużej, należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok. Absolutnym minimum jest SPF30, zaś w bardzo słoneczne dni SPF50. Dzięki temu w znacznym stopniu organiczymy szkodliwy wpływ promieni UV, które w większości przypadków są przyczyną przebarwień.