Prozdrowotne właściwości masażu naszego ciało

Masaż to nie tylko świetny sposób na zrelaksowanie się po ciężkim dniu, ale również skuteczne rozwiązanie wielu problemów zdrowotnych, nie tylko typowo fizycznych, ale też psychicznych. Prozdrowotne właściwości były znane już w czasach starożytnych, wtedy jednak miały związek z obrzędami religijnymi. Najpopularniejsze techniki masażu narodziły się w Chinach oraz Indiach. W okresie średniowiecza, medycyna oraz pokrewne jej nauki przestały się rozwijać. Dopiero w renesansie doszło do ich odrodzenia, włącznie z masażem, który niejednokrotnie był traktowany jako oficjalna metoda leczenia niektórych schorzeń. Obecnie, wyróżnia się wiele rodzajów i technik, które bez problemu można dopasować do swoich potrzeb i dolegliwości. Na jakie dokładnie efekty można liczyć?

Masaż klasyczny i jego zalety

Jest to jedna z najpopularniejszych form masażu, która może mieć zarówno charakter ogólny, jak i częściowy, na konkretny obszar ciała. W tym celu wykorzystuje się zarówno ucisk, głaskanie, jak i rozcieranie. Jeśli nie jest wykonywany na całe ciało, najczęściej stosuje się go w okolicach kręgosłupa i karku, głowy, twarzy, nóg oraz brzucha. Jakie są właściwości zdrowotne masażu klasycznego?

 • Usprawnienie procesów metabolicznych w układzie nerwowym, dzięki polepszeniu ukrwienia.
 • Usprawnienie przewodnictwa nerwowego.
 • Poprawa krążenia krwi i limfy.
 • Polepszenie przemiany materii.
 • Pozytywny wpływ na spoistość, objętość i ciężar kości.
 • Zwiększenie ruchliwości stawów.
 • Lepsze funkcjonowanie układu oddechowego.
 • Ograniczenie rozwoju zwyrodnień i powstawania kolejnych.
 • Odżywienie, uelastycznienie i dotlenienie skóry.

Masaż klasyczny stanowi świetny sposób na odżywienie tkanek i zregenerowanie mięśni. Wykazuje skuteczne działanie w sytuacji napięcia mięśniowego, które bardzo często dotyczy osób spędzających długie godziny w pozycji siedzącej przed komputerem. Jest polecany także w okresach rehabilitacji i pooperacyjnych. Często określa się go mianem leczniczego.

Kiedy warto zdecydować się na masaż relaksacyjny?

W masażu relaksacyjnym ważną rolę odgrywają różnego rodzaju olejki, kremy i inne preparaty mające na celu natłuszczenie skóry i ułatwienie wykonywania kolejnych ruchów, a także wprowadzenie w stan głębokiego relaksu. Jak sama nazwa wskazuje, jest on ukierunkowany na ukojenie, uspokojenie i rozluźnienie. Masaż relaksacyjny jest polecany wszystkim osobom, które na co dzień żyją w dużym stresie i zmagają się z wieloma obowiązkami oraz zadaniami, a także z przewlekłym zmęczeniem.

Jego zasadniczym celem jest rozluźnienie mięśni oraz zmniejszenie napięcia psychicznego. Regularnie stosowana terapia manualna wpływa na znacznie ograniczenie uczucia stresu, poprawienie stanu skóry, wyregulowanie rytmu serca oraz poprawę krążenia. Masaże relaksacyjne bardzo często opierają się na wschodnich rytuałach. Które z nich cieszą się największą popularnością i jakie mają zalety?

 • Masaż ayurvedyjski – znany ze swoich silnych właściwości relaksujących. Opiera się na wykorzystaniu aromaterapii, która bardzo pozytywnie wpływa na cały układ nerwowy. Całość jest poprzedzona delikatnym peelingiem ciała.
 • Masaż gorącymi kamieniami – jest niezwykle skuteczny dzięki połączeniu aromaterapii, akupresury, drenażu i termoterapii. Dzięki rozgrzanym kamieniom dochodzi do rozluźnienia mięśni oraz pozbyciu się nadmiernego stresu.

Szeroka oferta masaży sprawia, iż stają się one coraz popularniejszym sposobem na radzenie sobie z silnym napięciem psychicznym oraz wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Przed zabiegiem warto poinformować osobę, która będzie go wykonywać o wszelkich schorzeniach.