— Zabieg laserem Spider
Laser Spider
Spider to laser do nieinwazyjnej redukcji naczyń krwionośnych. Rozszerzone naczynia krwionośne nazywane potocznie popękanymi naczynkami lub pieszczotliwie pajączkami są poważnym problemem estetycznym, który trudno ukryć pod makijażem. Stosowanie odpowiednich kosmetyków może pomóc w ich ukryciu, lecz tylko laser jest metodą, która pozwala skutecznie pozbyć się ich na stałe.
Laser emituje intensywny promień światła o długości fali 940 nm. Dociera on do naczynia krwionośnego i w efekcie przemiany energii świetlnej na energię cieplną dochodzi do koagulacji i zamknięcia światła naczynia. Urządzenie umożliwia zamykanie naczynek na twarzy oraz bardzo drobnych naczyń na kończynach.
Jak działa?
Światło lasera o odpowiedniej długości fali dociera w głąb naczynia krwionośnego, gdzie wybiórczo jest pochłaniane przez chromofor jakim jest hemoglobina. Jest to białko znajdujące się w erytrocytach i stanowi ono czerwony barwnik krwi. Następnie następuje przemiana energii świetlnej w energię cieplną. Pod wpływem działania ciepła dochodzi do koagulacji i uszkodzenia białka budującego ściany naczynia krwionośnego, w wyniku czego ulegają one zapadnięciu, a naczynie zamyka się. Krew przestaje przez nie płynąć, a one staje się niewidoczne dla oczu. W dalszym etapie zostaje one usunięte przez organizm w procesie fagocytozy.
Ile należy wykonać zabiegów, aby uzyskać efekty?
Ilość zabiegów zależna jest od wielkości naczynia i głębokości na jakiej jest ono położone, a także ilości naczyń. Wpływ ma także koloryt skóry.
Czasami wystarczy jeden zabieg, a czasami należy go powtórzyć kilka razy. Ważne jest, aby stosować się do zaleceń pozabiegowych, by wspomóc terapię i nie doprowadzić do ponownego otwarcia światła naczynia.
Po zabiegu
Zabieg laserowego usuwania naczynek jest małoinwazyjny i bardzo bezpieczny. Nie doprowadza do przerwania ciągłości naskórka, to jednak skóra poddana zabiegowi wymaga ochrony i szczególnej pielęgnacji. Ponadto rekonwalescencja pozabiegowa obejmuje także niewielkie ograniczenie codziennych aktywności. Przedewszystkim należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz stosować codziennie przez okres 4 tygodni kremy z filtrem UVA i UVB rekomendowane przez kosmetologa, pamiętając o ich reaplikacji co 2h lub gdy zostaną starte z skóry.
Stosowanie się do powyższych zaleceń jest konieczne nie tylko w okresie rekonwalescencji ale także przez cały rok w ramach profilaktyki, aby uniknąć nawrotu i pojawienia się nowych. Po zamykaniu naczynek przez 7 dni należy zrezygnować z aktywności fizycznej, a także z korzystania z sauny i jacuzzi, gdyż wzrost temperatury ciała może zmniejszyć efektywność zabiegu. Ponad to wydzielający się pot stanowi pożywkę dla bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji skóry. Przez 14 dni po zamykaniu naczynek, obszar zabiegowy wymaga także specjalnej pielęgnacji. Ważne jest unikanie kosmetyków i zabiegów, które mogą podrażniać skórę, a także należy stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych wskazanych przez specjalistę. Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest bardzo ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa i powodzenia przeprowadzonego laserowego zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych.
Ilość zabiegów
Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, podpuchnięta i pojawić się stan zapalny i obrzęk.
W przypadku skóry o ciemnym fototypie oraz opalonej może pojawić się odbarwienie.
— Wskazania
rozszerzone naczynka na twarzy
rozszerzone naczynka na ciele
trądzik pospolity – działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
— Przeciwskazania
- ciąża, karmienie piersią
- choroby nowotworowe
- opalenizna (słońce, solarium, samoopalacz)
- stosowanie kremu z retinolem, wit. C, A, E lub z kwasami owocowymi
- zażywanie wit. A, E lub betakarotenu
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew (Aspiryna, Ferwex, Gripex, heparyna)
- przyjmowanie antybiotyków
- przyjmowanie antybiotyków dermatologicznych (Tetracyklina, Roaccutane)
- przyjmowanie ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp)
- obecność zmian barwnikowych, przerośniętych pieprzyków
- bielactwo, łuszczyca, skłońńość do bliznowacenia
- epilepsja
- nieleczone bądź nieunormowane nadciśnienie
- opryszczka w stanie aktywnym (14 dni od pojawienia się wykwitu)
- zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze
- ekstrakcja zęba w ciągu ostatnich 4 tygodni
- uczulenie na słońce - należy wykonać próbę laserową
- zabiegi złuszczające 7 dni przed zabiegiem
- Botox, kwas hialuronowy, złote nici
- alkohol 2 dni przed zabiegiem
- metalowe implanty w miejscu poddawanym zabiegowi
- rozrusznik serca, sztuczne serce, bajpasy, aparat słuchowy, implanty w uszach