— Zabieg depilacji laserem E.T.
Czym jest laser E.T.?
Laser E.T. to urządzenie zaprojektowane i wyprodukowane przez włoską firmę Diego dalla Palma. Jest przeznaczony do fotoepilacji, czyli trwałego usuwania owłosienia z różnych partii ciała. Emituje światło o długości fali 808 nm, które jest w całości pochłaniane przez melaninę znajdującą się w włosie, nie powodując uszkodzenia naskórka i struktur otaczających mieszek włosa. Jest wysoce skuteczny dzięki doskonale opracowanym parametrom zabiegowym.
Efekty w postaci trwale usuniętych włosów są widoczne już po pierwszym zabiegu, niezależnie od rodzaju włosa. Laser wyróżnia niezwykły komfort przeprowadzanej epilacji, dzięki wbudowanemu w głowicy systemowi chłodzenia o temperaturze 3 - 6 stopni Celsjusza. Niewielka wielkość plamki zabiegowej umożliwia precyzyjną i bezpieczną pracę, nawet na małych i trudnych obszarach, a możliwość pracy ciągłej na większych partiach ciała sprawia, że zabieg przebiega szybko i sprawnie.
Jak działa laser?
Światło lasera o długości fali 808 nm emitowane przez głowicę urządzenia jest pochłaniane przez chromofor znajdujący się w włosie czyli melaninę. Następnie energia świetlna zostaje przekształcona w energię cieplną.
Wysoka temperatura dociera do brodawki włosa powodując koagulację białka z którego jest zbudowana.
W konsekwencji dochodzi do zniszczenia komórek macierzystych odpowiedzialnych za wzrost włosa. Jeśli wszystkie komórki macierzyste zostały zniszczone, włos będzie trwale usunięty.
Przebieg zabiegu
Zabieg rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem w celu ustalenia wskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz wykluczenia przeciwwskazań. Następnie określa się jaki obszar, będzie poddany zabiegowi oraz grubość włosów i fototyp. Po wykonaniu dezynekcji skóry pacjenta, otrzymuje on okulary ochronne w celu ochrony wzroku przed emitowanym światłem, a na obszar zabiegowy nakladany jest żel. Po indywidualnym doborze parametrów pracy urządzenia dostosowanych do grubości włosów i fototypu pacjenta zostaje przeprowadzony zabieg. Urządzenie emituje wiązkę światła, która dociera tylko do włosa, nie wpływając na otaczające je tkanki. Podczas zabiegu pacjent odczuwa ciepłe ukłucia. Całkowity czas trwania zabiegu jest zależny od wielkości obszaru epilowanego i wynosi od 15 do 60 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia, a pacjent może bezpośrednio po zabiegu wrócić do codziennych aktywności z zachowaniem zaleceń pozabiegowych.
Czy zabieg boli?
Prawidłowo przeprowadzona epilacja laserowa nie powinna dawać takich odczuć jak: ból, parzenie, pieczenie, szczypanie. Ppjawienie się ich może świadczy o źle dobranych parametrach. Nie powinna również być całkowicie nieodczuwalna, gdyż wysoka temperatura nie dociera wtedy do brodawki włosa niszcząc komórki macierzyste, a jedynie je podgrzewa.
Spowoduje to, utratę włosa tylko na kilka miesięcy, po czym brodawka włosa się zregeneruje, a włos odrośnie na nowo. Podczas skutecznie wykonanej epilacji powinny być odczuwalne delikatne, ciepłe ukłucia. Jest to spowodowane tym, że brodawka włosa jest unerwiona i unaczyniona, dlatego docierające tam energia cieplna jest odczuwalna i może powodować chwilowy dyskomfort. Odczucia podczas zabiegu są także kwestią indywidualną i są zależne od grubości i koloru włosa, okolicy jaka poddawana jest epilacji oraz od ogólnej wrażliwości pacjenta.
Ilość zabiegów
Seria zabiegów epilacji laserowej to od 6 do 10 sesji wykonywanych co 6 - 8 tygodni. Pierwsze efekty widoczne są już po 2 - 3 zabiegach. Należy pamiętać, ze liczba zabiegów uzależniona jest również od grubości i koloru włosa, im delikatniejsze i jaśniejsze tym potrzeba więcej sesji.
Większej liczby zabiegów mogą potrzebować również osoby chorujące na choroby przewlekłe lub z zaburzeniami hormonalnymi. Po uzyskaniu oczekiwanych efektów zaleca się, aby co roku wykonać jeden zabieg przypominający, ponieważ niektóre komórki macierzyste mogą się uaktywnić wpływając na wzrost nowego włosa.
— Wskazania
nadmierne owłosienie
hirsutyzm
wrastające włoski
nawracające zapalenie mieszków włosowych
podrażnienia po goleniu lub depilacji mechanicznej
owłosienie w niechcianym miejscu
walory estetyczne
— Przeciwskazania
Przeciwwskazania bezwzględne:
- ciąża i karmienie piersią
- choroby skórne i autoimmunologiczne: łuszczyca, toczeń rumieniowaty, toczeń układowy, twardzina, bielactwo, RZS, ŁZS, sklerodermia, fotodermatozy, choroby pęcherzowe -skóry, owrzodzenia żylakowate
- skłonność do powstawania bliznowców, blizn hipertroficznych oraz przebarwień
- zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia) i stałe stosowanie leków rozrzedzających krew
- choroby wykluczające zabiegi laseroterapii: nowotwory, padaczka, niewyrównana cukrzyca, HIV, WZW, zaburzenia hormonalne wymagające leczenia endokrynologicznego
- rozrusznik serca, implanty w miejscu zabiegu, tatuaże w miejscu zabiegu
Przeciwwskazania czasowe:
- kuracja retinoidami doustnymi - należy odczekać 6 miesięcy od skończenia terapii
- świeża opalenizna: słońce, solarium - należy odczekać 2 miesiące; samoopalacze - należy odczekać 4 tygodnie
- przyjmowanie leków (tetracykliny, sulfonamidy) i ziół światłouczulających (nagietek, dziurawiec, bratek) - należy odczekać 4 tygodnie
- zabiegi medycyny estetycznej, laserowe, peelingi chemiczne - należy odczekać 4 tygodnie
- stosowanie kremów z retinolem, witaminą A, kwasami AHA i BHA
- należy odczekać 2-3 tygodnie
- aktywna opryszczka oraz aktywne infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) oraz stany zapalne i alergiczne w miejscu zabiegu - należy odczekać 2 tygodnie od wyleczenia
- kuracja sterydowa i antybiotykowa (doustna lub miejscowa) - należy odczekać 2 tygodnie od zakończenia
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew (aspiryny), wysokich stężeń wit. A (w tym B-karotenu) i E - należy odczekać 1 tydzień
- stany gorączkowe i ogólne osłabienie odporności organizmu.