— Zabieg pomagający z pękającymi piętami
Terapia pękających pięt
Skóra w zespole pękających pięt jest przesuszona, odwodniona oraz nadmiernie zrogowaciała. Powoduje to, że staje się mniej elastyczna i pod wpływem ciężaru ciała, w kontakcie z podłożem, pęka. Zazwyczaj tworzące się pęknięcie ogranicza się do warstwy rogowej naskórka. Nieleczone pęknięcia w konsekwencji mogą doprowadzić do tworzenia się rozpadlin o różnej głębokości, docierających z czasem do poziomu skóry właściwej.
Głębokie pęknięcia bardzo często bywają bolesne, mogą czasami krwawić oraz utrudniać chodzenie. Nadmierne rogowacenie, a w konsekwencji pękanie, obserwować można w miejscach najbardziej obciążonych oraz wzmożonego ucisku. Pęknięcia mogą powstawać na zewnętrznym brzegu stóp jednak najczęściej pojawiają się na piętach. Przyczyny powstawania pęknięć są najczęściej złożone i często zależne od siebie. Należą do nich: zbyt małe nawilżenie skóry stóp, nawarstwienie się suchego naskórka, zbyt duże obciążenie stóp – nadwaga, mocne deformacje ortopedyczne, złe obuwie, choroby skóry stóp – grzybica, łuszczyca, rogowiec, AZS, choroby ogólne - cukrzyca, miażdżyca, choroby tarczycy, niedobór witaminy A oraz zbyt głęboko przeprowadzony pedicure kosmetyczny. Terapia zespołu pękajacych pięt głównie obejmuje opracowanie pęknięć i usunięcie zrogowaceń oraz zastosowanie preparatów regenerujących i nawilżających.
Jak działa zabieg?
Celem przeprowadzanej terapii jest usunięcie martwych komórek naskórka wokół wytworzonej szczeliny, by uelastycznić tą okolicę zapobiegając w ten sposób dalszemu wydłużaniu i pogłebianiu się pęknięcia oraz aby wpłynąć na przyspieszenie procesu regeneracji.
Ponadto w trakcie zabiegu opracowywany jest cały obszar, gdzie występuje hiperkeratoza. Usunięcie zrogowaceń spowoduje, że skóra w tej okolicy stanie się miękka i elastyczna, co zapobiegnie powstawaniu kolejnych nowych pęknięć.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu podologicznego podmiotowego, aby ustalić jakie są przyczyny powstawania zrogowaceń i pęknięć oraz przedmiotowego, by określić, gdzie znajdują się pęknięcia oraz jak są głębokie. Po uzyskaniu niezbędnych informacji podolog rozpoczyna zabieg. Zmiękcza za pomocą specjalnego preparatu i opracowuje przy użyciu skalpela i dłuta pęknięcia oraz cały obszar, gdzie znajdują się zrogowacenia.
Natępnie frezarką wygładza całą okolicę. Na koniec zaaplikowany zostaje specjalistyczny preparat regenerujący na opracowywane szczeliny oraz w razie potrzeby opatrunek odciążający, a także intensywnie nawilżający krem na całą okolicę poddaną zabiegowi. Podolog zaleca również preparaty i suplementy diety do stosowania w domu, które mają wspomagać skuteczny przebieg terapii.
Czy zabieg boli?
Zabieg w większości jest bezbolesny. Jedynie w czasie opracowywania głębokich pęknięć może być odczuwalny niewielki dyskomfort.
Rekonwalescencja po zabiegu
Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennych aktywności. Należy jedynie stosować się do zaleceń podologa w zakresie stosowania wskazanych preparatów. Ważne jest również, aby w miarę możliwości usunąć czynniki ryzyka, które przyczyniły się do powstawania zrogowaceń i pęknięć.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem nie należy ścierać i rozmaczać pęknieć, ani stosować żadnych domowych i aptecznych substancji. Może to spowodować, że podolog nie będzie mógł prawidłowo opracować zrogowaceń i powstałych pęknięć.