— Zabieg usuwania przebarwień
Alma Harmon Dye
Alma Harmony Dye - VL to urządzenie, którego praca opiera się na zaawansowanej technologii, czym jest wąskopasmowe pulsacyjne źródło światła IPL o długości fali 500-600 nm. Taka długość światła w sposób niezwykle efektywny jest absorbowana przez melaninę, której nadmierne nagromadzenie w jednym miejscu tworzy przebarwienie. Pozwala to osiągnąć niespotykaną do tej pory skuteczność w usuwaniu przebarwień znajdujących się na różnych głebokościach do których należą: przebarwienia potrądzikowe, pozapalne i posłoneczne, ostuda, plamy soczewicowate oraz piegi.
Ponadto niewielka powierzchnia pracy urządzenia 1cm2 umożliwia usuwanie zmian pigmentacyjnych w sposób niezwykle precyzyjny bez wpływu na otaczające tkanki. Dodatkowo system chłodzenia kontaktowego naskórka podczas zabiegu sprawia, że bolesność ograniczona jest do minimum, co czyni go bardzo komfortowym. Wszystko to sprawia, że zabieg jest szybki, bezpieczny, nie wymaga okresu rekonwalescencji, a efekty widoczne są od razu.
Jak działa?
Alma Harmony Dye - VL to urządzenie wykorzystujące wąskopasmowe, pulsacyjne źródło światła IPL. Łączy dwie zaawansowane technologie: IPL oraz AFT (Advanced Fluorescent Technology). Umożliwia to przy użyciu trzech filtrów przekształcić szerokie częściowo nieskuteczne widmo światła IPL w wąskie widmo w zakresie 500-600 nm. Taka długość fali jest selektywnie absorbowana przez chromofor jakim jest melanina.
Podczas zabiegu inteligentna wiązka światła pulsacyjnego działa tylko w obrębie przebarwienia, nie uszkadzając struktury naskórka. Pochłonięta przez chromofor energia świetlna jest przekształcana w energię cieplną. Pod jej wpływem następuje zniszczenie komórek zawierających barwnik, a przebarwienie ulega ściemnieniu. W dalszym etapie zostaje one usunięte przez organizm w procesie fagocytozy. Usuwanie zmian pigmentacyjnych jest szybkie, bezpieczne i wysoce skuteczne, a efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu.
Przebieg zabiegu
Zabieg rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem w celu ustalenia wskazań do przeprowadzenia zabiegu oraz wykluczenia przeciwwskazań. Następnie po wykonaniu demakijażu określa się jaki obszar, będzie poddany zabiegowi, który następnie zostaje zdezynfekowany. Po przygotowaniu skóry pacjenta otrzymuje on okulary ochronne w celu ochrony wzroku przed emitowanym światłem, a na obszar zabiegowy nakladany jest żel.
Po indywidualnym doborze parametrów pracy urządzenia dostosowanym do rodzaju i wielkości usuwanej zmiany oraz do indywidualnych cech pacjenta zostaje przeprowadzony zabieg. Urządzenie emituje wiązkę światła, która dociera tylko w zmianę pigmentacyjną, nie wpływając na zdrowe, otaczające je tkanki. Podczas zabiegu pacjent odczuwa ciepło. Po zabiegu w celu zniwelowania zaczerwienienia i obrzęku skóra jest chłodzona przez 20 min. Całkowity czas trwania zabiegu to ok 45 min. Zabieg nie wymaga znieczulenia, a pacjent może bezpośrednio po zabiegu wrócić do codziennych aktywności z zachowaniem zaleceń pozabiegowych.
Po zabiegu
Po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie skóry i obrzęk, które mijają po kilku dniach.
Przedewszystkim należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce oraz stosować codziennie przez okres 4 tygodni kremy z filtrem UVA i UVB rekomendowane przez kosmetologa, pamiętając o ich reaplikacji co 2h lub gdy zostaną starte z skóry. Stosowanie się do powyższych zaleceń jest konieczne nie tylko w okresie rekonwalescencji ale także przez cały rok w ramach profilaktyki, aby uniknąć pojawienia się nowych.
Po usuwaniu przebarwień przez 7 dni należy zrezygnować z aktywności fizycznej, a także z korzystania z sauny i jacuzzi, gdyż wydzielający się pot stanowi pożywkę dla bakterii, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji skóry.
Przez 14 dni po usuwaniu przebarwień, obszar zabiegowy wymaga także specjalnej pielęgnacji. Ważne jest unikanie kosmetyków i zabiegów, które mogą podrażniać skórę, a także należy stosować się do zaleceń pielęgnacyjnych wskazanych przez specjalistę.
Stosowanie się do zaleceń pozabiegowych jest bardzo ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa i długotrwałych efektów przeprowadzonego zabiegu usuwania zmian pigmentacyjnych.
Ilość zabiegów
Ilość zabiegów zależna jest od wielkości przebarwienia i głębokości na jakiej jest ono położone, a także ich ilości. Czasami wystarczy jeden zabieg, a czasami należy go powtórzyć kilka razy.
Ważne jest, aby stosować się do zaleceń pozabiegowych, by wspomóc terapię i nie doprowadzić do ich ponownego pojawienia się.
— Wskazania
przebarwienia potrądzikowe
przebarwienia pozapalne
przebarwienia posłoneczne
ostuda
plamy soczewicowate
piegi
— Przeciwskazania
Przeciwwskazania bezwzględne:
- ciąża i karmienie piersią
- choroby skórne i autoimmunologiczne: łuszczyca, toczeń rumieniowaty, toczeń układowy, twardzina, bielactwo, RZS, ŁZS, sklerodermia, fotodermatozy, choroby pęcherzowe -skóry, owrzodzenia żylakowate
- skłonność do powstawania bliznowców, blizn hipertroficznych oraz przebarwień
- zaburzenia krzepnięcia krwi (hemofilia) i stałe stosowanie leków rozrzedzających krew
- choroby wykluczające zabiegi laseroterapii: nowotwory, padaczka, niewyrównana cukrzyca, HIV, WZW, zaburzenia hormonalne wymagające leczenia endokrynologicznego
- rozrusznik serca, implanty w miejscu zabiegu, tatuaże w miejscu zabiegu
Przeciwwskazania czasowe:
- kuracja retinoidami doustnymi - należy odczekać 6 miesięcy od skończenia terapii
- świeża opalenizna: słońce, solarium - należy odczekać 2 miesiące; samoopalacze - należy odczekać 4 tygodnie
- przyjmowanie leków (tetracykliny, sulfonamidy) i ziół światłouczulających (nagietek, dziurawiec, bratek) - należy odczekać 4 tygodnie
- zabiegi medycyny estetycznej, laserowe, peelingi chemiczne - należy odczekać 4 tygodnie
- stosowanie kremów z retinolem, witaminą A, kwasami AHA i BHA należy odczekać 2-3 tygodnie
- aktywna opryszczka oraz aktywne infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze) oraz stany zapalne i alergiczne w miejscu zabiegu - należy odczekać 2 tygodnie od wyleczenia
- kuracja sterydowa i antybiotykowa (doustna lub miejscowa) - należy odczekać 2 tygodnie od zakończenia
- przyjmowanie leków rozrzedzających krew (aspiryny), wysokich stężeń wit. A (w tym B-karotenu) i E - należy odczekać 1 tydzień
- stany gorączkowe i ogólne osłabienie odporności organizmu.