— Zabieg leczenia grzybicy paznokcia


Grzybica paznokcia


Grzybica paznokcia czyli onychomikoza to choroba wywoływana przez mikroskopowe grzyby, głównie dermatofity, które po zainfekowaniu płytki paznokcia niszczą jej strukturę, co powoduje jego nieestetyczny wygląd. Grzybica paznokcia początkowo objawia się jedynie zmianą zabarwienia na biały, żółty lub brązowo - zielony. Następnie zmianie ulega jego struktura i wygląd. 

Staje się pofałdowany, kruchy, łamliwy i postrzępiony w okolicy wolnego brzegu oraz pogrubiony i twardy od strony macierzy paznokcia. Dodatkowo może ulegać odkształceniu oraz odklejać się od łożyska. Nieleczona i zaawansowana grzybica paznokcia może doprowadzić do zainfekowania otaczającej paznokieć skóry wywołując jej zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie i obrzęk. Grzybica paznokcia może także przenieść się na inne paznokcie oraz stanowić źródło zarażenia dla innych osób. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób paznokci, na którą narażeni są zarówno dorośli jak i dzieci. Terapia onychomikozy najczęściej polega na regularnym oczyszczaniu płytki paznokciowej oraz na miejscowym stosowaniu preparatów grzybobójczych.

 

Zarezerwuj termin zabiegu!

Jak działa zabieg?


Celem przeprowadzanej terapii jest oczyszczenie płytki paznokciowej, tak aby usunąć część paznokcia, która została objęta grzybicą oraz opracowanie innych zmian jakie występują na paznokciu oraz w obrębie łożyska, które powstały w wyniki rozwoju onychomykozy. 

Dodatkowym elementem jest aplikacja preparatu o działaniu grzybobójczym aby zahamować rozwój choroby.

 
 
 
 

Jak przebiega zabieg?


Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu podologicznego podmiotowego, aby ustalić w jakich okolicznościach mogło dojść do zainfekowania paznokcia grzybami chorobotwórczymi oraz przedmiotowego, by określić jaki jest stopień zaawansowania grzybicy, a także jakie inne zmiany występują na paznokciu oraz jakie działania należy podjąć, aby go oczyścić i opracować. Po uzyskaniu niezbędnych informacji podolog rozpoczyna zabieg. 

Przy użyciu specjalistycznych narzędzi podologicznych usuwa elementy paznokcia na którym widoczne są zmiany wywołane przez grzybicę, oczyszcza łożysko paznokcia oraz zajmuje się innymi problemami występującymi na paznokciu, które są konsekwencją działania grzybicy. Na zakończenie aplikowany jest specjalny preparat o właściwościach antymykotycznych w celu zahamowania rozwoju grzybicy. Podolog zaleca również preparaty i suplementy diety do stosowania w domu, które mają wspomagać skuteczny przebieg terapii. 

 
 
 
 
 

Czy zabieg boli?


Zabieg w większości jest bezbolesny. Jedynie w czasie opracowywania łóżyska może być odczuwalny niewielki dyskomfort.

 

 

 

Rekonwalescencja po zabiegu


Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennych aktywności. Należy jedynie stosować się do zaleceń podologa w zakresie stosowania wskazanych preparatów. Ważne jest również, aby w miarę możliwości usunąć czynniki ryzyka, które przyczyniły się do zarażenia grzybicą.

 

 
 
 

Jak przygotować się do zabiegu?


Przed zabiegiem nie należy samodzielnie wykonywać żadnych działań w obrębie paznokcia z grzybicą, ani aplikować na nie żadnych preparatów gdyż może to zamaskować rzeczywisty stan paznokci i utrudnić diagnozę i pracę podologowi.