— Zabieg leczenia paznokci dystorficznych
Paznokcie dystroficzne
Paznokcie dystroficzne to paznokcie, których wygląd znacząco różni się od zdrowych paznokci. Jest to stan w którym paznokieć w ogóle się nie wykształcił lub uległ regresji, a także taki w którym występuje nadmierne rozmnażanie komórek skóry wywołujące rogowacenie podpaznokciowe i onycholizę lub nadmierne rozmnażanie komórek płytki paznokciowej powodujące jej przerost. Paznokcie dystroficzne mogą być szczątkowe, postrzępione i kruche lub znacznie pogrubione, twarde i pofałdowane.
Dystrofii często towarzyszy zmiana zabarwienia paznokcia od szaro - zielonego po żółty i brunatny. Paznokcie dystroficzne mogą powodować dolegliwości bólowe, trudności w samodzielnym skracaniu oraz stać się podłożem do rozwoju innych chorób paznokci. Wpływ na powstanie paznokci dystroficznych ma bardzo wiele czynników takie jak: uraz mechaniczny, długotrwałe noszenie zbyt ciasnego obuwia, wielokrotne usuwanie płytki paznokciowej, nieprawidłowa biomechanika chodu, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze paznokci, choroby ogólnoustrojowe, chemioterapia oraz czynniki genetyczne. Ważne jest opracowywanie paznokci dystroficznych w gabinecie podologicznym, aby nie stały się one same czynnikiem ryzyka dla innych chorób. Podolog w czasie zabiegu opracowywuje płytkę paznokciową przy użyciu różnych narzędzi podologicznych oraz aplikuje i zaleca do stosowania w domu specjalistyczne preparaty w zależności od tego z jakim rodzajem dystrofii pracuje.
Jak działa zabieg?
Celem przeprowadzanej terapii jest oczyszczenie i opracowanie płytki paznokciowej.
W zależności od tego czy występuje dystrofia zanikowa czy przerostowa wykonywane są inne działa, lecz dążą one do tego, aby usunąć z paznokcia wszystkie czynniki niosące ryzyko rozwoju innych chorób, pobudzić go do prawidłowego wzrostu oraz przywrócić możliwie zdrowy wygląd.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu podologicznego podmiotowego, aby ustalić jakie są przyczyny powstawania paznokci dystroficznych oraz przedmiotowego, by określić jakie zmiany występują na paznokciu oraz jakie działania należy podjąć, aby go oczyścić i opracować.
Po uzyskaniu niezbędnych informacji podolog rozpoczyna zabieg. W przypadku paznokci zanikowych celem jest opracowanie fragmentu paznokcia poprzez oczyszczenie, wyrównanie wolnego brzegu i wygładzenie jego powierzchni, a także praca w obrębie łożyska aby je pobudzić. Na zakończenie aplikowany jest specjalny preparat, który ma odżywiać i stymulować łożysko oraz regenerować paznokieć. Natomiast opracowanie paznokci przerostowych polega na ich skróceniu, ścieńczeniu i wygładzeniu. W ostatnim etapie zostaje nałożony preparat nawilżający i zmiękczający. Podolog zaleca również preparaty i suplementy diety do stosowania w domu, które mają wspomagać skuteczny przebieg terapii.
Czy zabieg boli?
Zabieg w większości jest bezbolesny. Jedynie w czasie stymulacji łóżyska lub usuwania zrogowaceń podpaznokciowych może być odczuwalny niewielki dyskomfort.
Rekonwalescencja po zabiegu
Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennych aktywności. Należy jedynie stosować się do zaleceń podologa w zakresie stosowania wskazanych preparatów. Ważne jest również, aby w miarę możliwości usunąć czynniki ryzyka, które przyczyniły się do powstawania paznokci dystroficznych.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem nie należy samodzielnie wykonywać żadnych działań w obrębie paznokci dystroficznych, ani aplikować na nie żadnych preparatów gdyż może to zamaskować rzeczywisty stan paznokci i utrudnić diagnozę i pracę podologowi.