— Zabieg usuwania odcisków
Usuwanie odcisków
Odcisk to naturalna reakcja obronna skóry na długotrwały ucisk, tarcie lub drażnienie. Stanowi hiperkeratotyczną zmianę wyraźnie odgraniczoną od zdrowej skóry. Ma okrągły lub kopulasty kształt o żółtawym lub białawym zabarwieniu. Może mieć wielkość od 1 mm do nawet 2 cm. Odciski mogą występować w każdym miejscu na stopie, ale najczęściej pojawiają się na podeszwie, na grzbietowej powierzchni palców lub między nimi. Powstają najczęściej w wyniku ucisku obuwia na skórę stóp.
Dochodzi do tego wówczas, gdy u osoby występują różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie kończyn dolnych takie jak: deformacje stóp, zaburzenia biomechaniki chodu oraz wady postawy, Większe ryzyko pojawienia się ich występuje u osób z nadwagą, sportowców, oraz długotrwale stojących. Nieleczony odcisk może doprowadzić do powstania rdzenia penetrującego głęboko w skórę, który uciska zakończenia nerwowe, co może powodować ból podczas chodzenia. W obrębie odcisku może rozwijać się również stan zapalny. Istotne jest wczesne usunięcie odcisku, gdyż dyskomfort i dolegliwości bólowe podczas chodzenia mogą powodować potrzebę odciążanie tej okolicy, a w konsekwencji zmianę wzorca chodu. Może to doprowadzić do deformacji stóp oraz bólu kolan, bioder i kręgosłupa. Odciski usuwane są róznymi metodami w zależności od ich wielkości i umiejscowienia. Usunięcie odcisku powoduje prawie natychmiastowe zniesienie bólu, a eliminacja przyczyn i czynników ryzyka może spowodować, że już nigdy się nie pojawi.
Jak działa zabieg?
Celem przeprowadzanej terapii jest usunięcie odcisku przy użyciu narzędzi podologicznych.
Istotne jest, aby odcisk był usunięty razem z rdzeniem, gdyż jego pozostawienie może spowodować szybki jego nawrót.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu podologicznego podmiotowego, aby ustalić jakie są przyczyny powstawania odcisków oraz przedmiotowego, by określić, gdzie znajdują się odciski oraz jak są duże i głębokie, a także czy wywołują ból podczas ucisku. Po uzyskaniu niezbędnych informacji podolog rozpoczyna zabieg. Zmiękcza za pomocą specjalnego preparatu odcisk i usuwa go przy użyciu różnych narzędzi podologicznych w zależności od wielkości, głębokości i umiejscowienia.
Natępnie frezarką wygładza miejsce po odcisku. Na koniec zaaplikowany zostaje specjalistyczny preparat regenerujący w miejsce po usuniętym odcisku oraz w razie potrzeby opatrunek odciążający. Podolog zaleca również preparat regenerujący i zmiękczający do stosowania w domu.
Czy zabieg boli?
Zabieg w większości jest całkowicie bezbolesny. Jedynie w czasie usuwania głębokiego odcisku, który uciska zakończenia nerwowe może być odczuwalny niewielki dyskomfort.
Rekonwalescencja po zabiegu
Zabieg nie wyłącza pacjenta z codziennych aktywności. Należy jedynie stosować się do zaleceń podologa w zakresie stosowania wskazanego preparatu. Ważne jest również, aby w miarę możliwości usunąć czynniki ryzyka, które przyczyniły się do powstania odcisku.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem nie należy ścierać oraz rozdrapywać odcisku, ani stosować na niego żadnych domowych i aptecznych substancji. Może to spowodować, że podolog nie będzie mógł postawić trafnej diagnozy lub przeprowadzić w danym dniu zabiegu jego usunięcia.